Porady dla działkowców

Prace ogrodowe w maju

Maj to miesiąc intensywnych prac ogrodowych. Jednak praca wśród wschodzących lub kwitnących roślin to sama przyjemność. Zobacz, co warto wykonać w maju w warzywniku, ogrodzie owocowym oraz w ogródku ozdobnym.

W maju ogrody i warzywniki zaczynają się zielenić. Zakwitają kwiaty, zielenią się drzewa, wschodzą pierwsze warzywa. Właśnie teraz powinniśmy zadbać o ogrody, ogródki i sady a przede wszystkim zapewnić roślinom odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne. 

Prace w warzywniku – wysiewaj warzywa, odchwaszczaj i nawadniaj!

Wysiewamy warzywa! Na początku, a najpóźniej po połowy miesiąca wysiewamy wprost do gruntu rzodkiewkę, późne odmiany marchwi, cząber, szpinak. Do połowy miesiąca płytko sadzimy rozsadę cebuli, zaś w połowie maja wysiewamy już fasolę szparagową, ogórki, dynię, kabaczki. Od połowy maja wysiewamy wprost do gruntu cykorię sałatową oraz buraki ćwikłowe. Na rozsadniku wysiewamy sałatę, jarmuż, brokuły. Również od połowy miesiąca wysadzamy rozsadę selerów korzeniowych, pomidorów, papryki, bakłażanów. Przez cały maj wysiewamy do gruntu koper i pietruszkę, na rozsadniku późne odmiany sałaty masłowej. Wysadzamy także rozsadę porów i szczypiorku. Pamiętajmy, żeby przez cały miesiąc przerywać starannie zagęszczone siewki warzyw korzeniowych, sałaty, a pod koniec miesiąca także ogórków.

Pamiętajmy o majowym podlewaniu wysianych warzyw. Szczególnie sporo wilgoci potrzebuje kapusta, kalafior, rzodkiewka, szpinak, sałata. Nawadniajmy glebę dopiero wtedy, gdy rzeczywiście zauważymy brak wilgoci w glebie. Oznaką tego może być lekkie przywiędniecie roślin. Wtedy podlewamy obficie. Wbrew powszechnej opinii rośliny nie tolerują częstego podlewania małymi dawkami wody.

W tym czasie, aby przyśpieszyć zbiory pomidorów i ogórków warto zastosować niskie tunele foliowe. Tunel niski można ustawić przed lub po wysiewie nasiona bądź posadzeniu rozsady. W przypadku pomidorów czy ogórków wskazane jest ustawienie tunelu na kilka dni przed posadzeniem roślin, co umożliwi nagrzanie się gleby. Zastosowanie folii przyśpiesza zbiory nawet o kilka tygodni w porównaniu z uprawą gruntową.

Zasilamy azotem rośliny z wcześniejszego siewu, rozsady po ok. 14 dniach od wysadzenia.

Odchwaszczamy glebę na zagonach. W rzędach roślin chwasty usuwamy ręcznie. Ostrożnie, by nie uszkodzić korzeni. W międzyrzędziach niszczymy chwasty spulchniając glebę. Spulchniamy na głębokość ok. 2 cm. Przed kwitnieniem truskawek i poziomek dokładniej odchwaszczamy glebę na zagonach z roślinami 2-3 letnimi. Późniejsze usuwanie chwastów staje się niebezpieczne z uwagi na możliwość wyłamywania kwiatostanów.

Usuwamy odrosty korzeniowe malin. Jednak tylko te, które wyrosły z dala od roślin matecznych.

Zakładamy pryzmę kompostową, składając chwasty, nawozy naturalne, odpady kuchenne, torf. Uzyskamy w ten sposób doskonały nawóz organiczny. Pamiętajmy, że wartość kompostu zależy od jego składników, im bardziej różnorodne, tym jego jakość wyższa.

Ogród owocowy w dobrej kondycji – likwiduj szkodniki, choroby i intensywnie podlewaj!

 • Zasilamy drzewa i krzewy owocowe nawozami azotowymi.
 • Obserwujemy pilnie drzewa i krzewy, jeśli zauważymy oznaki chorób lub szkodników, powinniśmy zaangażować się w ich niwelowanie. Przede wszystkim w maju zwalczamy parch jabłoni, stosując opryski. Jeśli na jabłoniach wystąpił mączniak, odcinamy porażone pędy.
 • Prześwietlamy krzewy ozdobne, takie jak porzeczki, tawuły, migdałowce.
 • Gdy maj nie rozpieszcza nas deszczem – obficie podlewamy drzewa i krzewy, szczególnie te sadzone jesienią i wiosną.
 • Warto też na działce rozstawić ule. Nieowocowanie niektórych gatunków czereśni czy wiśni jest często spowodowane brakiem zapylenia przez pszczoły.

Zapracuj na piękny ogród ozdobny – wysadzaj kwiaty i drzewa iglaste!

 • Sadzimy drzewa i krzewy iglaste.
 • Sadzimy bulwy mieczyków.
 • Wysiewamy do gruntu kwiaty jednoroczne: smagliczkę, nagietki, groszek, dimorfotekę, rezedy, cynie.
 • Od połowy maja wysiewamy na rozsadniku malwy oraz dzwonki.
 • Po przejściu fali przymrozków wysadzamy wrażliwe kwiaty jednoroczne: begonie, petunie, cynie, aksamitki, dalie.
 • Sadzimy także: lwie paszcze, astry czy goździki.
 • Przycinamy róże. Każdy rodzaj róż tniemy inaczej, dlatego warto najpierw dokładnie dowiedzieć się, jaki rodzaj sadzimy. Róże wielkokwiatowe przycina się 40 cm nad ziemią zostawiając minimum 4 żywe oczka. U róż parkowych dokonuje się cięcia prześwietlającego. W przypadku powtarzania kwitnienia u róż pnących przycina się wierzchołki. Cięcie wykonujemy tak, aby powierzchnia cięcia była skośna, 0,5 cm nad pączkiem.

Zadbaj o trawnik przed domem – przycinaj i podlewaj!

Trawa rośnie dość intensywnie zatem kosimy ją raz lub dwa razy w tygodniu. Samo koszenie jednak nie wystarcza, aby trawa stała się bujna, konieczne jest zatem nawadnianie trawnika. Jednak należy stosować się do ważnej zasady. Otóż najbardziej wskazane jest podlewanie trawnika do 8.00 rano. Wtedy istnieje mniejsze ryzyko pojawienia się chorób grzybowych. Krople wody pozostają na roślinie stosunkowo krótko, wysuszone przez poranne słońce. W maju nawozimy trawnik Azofoską lub kompostem.

[Źródło: Gazeta Współczesna]